PERU
1. OPĆI PODACI
Republika Peru se nalazi na zapadu Južne Amerike i graniči s Ekvadorom, Kolumbijom, Brazilom, Bolivijom, Čileom, dok se na zapadu nalazi Tihi okean. Teritorija Perua je kolijevka jedne od najstarijih civilizacija na svijetu, Norte Chico, ali i jedne od najpoznatijih i najnaprednijih civilizacija svijeta, carstva Inka. Španska imperija je pokorila ovu oblast tokom 16. stoljeća i osnovala Vicekraljevstvo s glavnim gradom Limom. Nakon sticanja nezavisnosti 1821. godine, Peru je prolazio kroz razdoblja političkih nemira i kriza. Teritorija Perua koja zauzima površinu od nešto više od 1.285.000 km² podijeljena je na 25 regija. Službeni jezik u Peruu je španski, ali su u upotrebi i kečua i ajmara jezici.
Površina zemlje:1.285.000 km²
Broj stanovnika: 27.925.628
Glavni grad: Lima (9,2 miliona stanovnika)
Nacionalnost: 45% Indijanci, 37% Mestici (miješani bijelci i Indijanci), 15% Europljani, 3% Kinezi, Crnci i ostali
Službeni jezik: Španski
2. VIZE
Za državljane Bosne i Hercegovine potrebna je viza. Zahtjev za vizu se podnosi u Bukureštu, Rumuniji. Zbog promjena u viznom režimo molimo vas da se na vrijeme informišete i ukoliko imate nedoumica da se javite našem timu.
3. VAKCINE I ZDRAVSTVENA SITUACIJA
Preporučuje se konzumiranje flaširane vode. Ne postoji bojazan od epidemija i zaraznih bolesti.
4. VREMENSKA ZONA
Peru se nalazi u UTC -6 vremenskoj zoni.
5. KLIMA
Klima Perua ima dvije glavne sezone: vlažnu i sušnu. Temperatura je uglavnom pod utjecajem visine: što se više penjete postaje sve hladnije. Na teritoriji Perua se mogu izdvojiti 3 potpuno različita klimatska regiona: obalska, planinska i šumska klimatska zona.
6. HRANA
Kuhinja Perua se smatra jednom od najboljih, ne samo u Južnoj Americi nego i u cijelom svijetu. Temelji se na neobičnom bogatstvu namirnica te je stoga nevjerojatno ukusna, vrlo originalna i raznolika. Uz krompir (papa) i kukuruz (choclo), među osnovnim namirnicama je i brojno povrće, slatki krompir (camote) i korijen yucce ili manioke te voće među kojima su različite banane, pa i one za kuhanje, omiljeni avokado, papaja. U kuhinji se koristi i mnogo vrsta morskih i slatkovodnih riba i plodova te različito meso, piletina, junetina i svinjetina, kao i meso koza, zamoraca, lama, alpake i različite divljači. Tipična peruanska jela su: Adobo de cerdo - svinjetina u gustom sosu sa pirinčem, Aji de galina - jelo od komadića piletine u sosu od mlijeka, luka, čilija, bijelog luka, oraha i sira, Arroz con maricos - pirinač sa morskim plodovima, choclo - kuhani kukuruz koji se služi najčešće sa sirom, ceviche - svježa riba i morski plodovi u marinadi od limuna, luka i paradajza, Lomo saltado - komadi mesa marinirani u sosu od soje, čilija, bijelog luka, crvenog luka, paradajza pečeni na roštilju sa krompirom.
Među najomiljenijim tradicionalnim napicima je piće od kukuruza chica de jora i chica morada, ukusan, sladak i osvježavajući bezalkoholni napitak od grimiznog kukuruza s cimetom koji podsjeća na kuhano vino, a pije se rashlađen. Peruanci se mogu pohvaliti i svojom kolom, žutom limunadom koja ima ukus žvakaće gume, Inca kola koja je najprodavaniji napitak. U Peruu je vrlo omiljeno i pivo, cerveza, a među najprodavanijima su sorte Cusqueña, Cristal, Arequipeña pilsen i nacionalni koktel Pisco sour. Pisco sour je mješavina rakije od grožđa, pisca, soka limete, šećera i bjelanceta. U Peruu se, posebno na visinama, pije čuveni čaj od koke.
7. SIGURNOST
Sigurnost u Peruu je dobra s izuzetkom određenih zona, posebno graničnih zona s Kolumbijom i Ekvadorom. Kada je riječ o glavnom gradu Limi, treba se kretati samo u turističkim zonama centra grada i četvrtima Miraflores i Barranco. Ostale dijelove grada treba izbjegavati, posebno noću. Turistička mjesta poput Cusca i Aguas Calientesa su sigurna uz napomenu da se i ovdje vodi računa o ličnim stvarima, novac i vrijedne stvari se ostavljaju u hostelima.
8. ODJEĆA
Slojevita. Za Limu je potrebna ljetna odjeća zbog visokih temperatura, dok je za boravak u regiji Cusca, koji se nalazi na 3400m nadmorske visine, potrebna slojevita odjeća tokom dana i toplija odjeća u večernjim satima. Udobna obuća za pješačenje je neophodna.
9. NOVAC
Lokalna valuta je Nuevo Sol ili samo Sol, 1€ - 3,5 sol, 1$ - 3,3 sol.
10. STRUJA
Nije potrebno koristiti adaptere za Peru.
---------------------------------------------------------------------------------------------
BOLIVIJA
1. OPĆI PODACI
Višenacionalna Država Bolivija nalazi se u centralnom dijelu Južne Amerike, smještena između Argentine, Paragvaja, Perua, Čilea i Brazila, bez izlaska na more. Prije dolaska Španaca, teritorija Bolivije bila je dio Carstva Inka, najveće države prekolumbovske Amerike. Konkvistadori su zauzeli ovo područje u 16. stoljeću i tokom najvećeg dijela vladavine, bila je poznata kao Gornji Peru, pod upravom Vicekraljevstva Peru. Borba za nezavisnost je trajala od 1809-1825. godine, nakon čega je uspostavljena republika koja dobija ime po Simonu Bolivaru. Bolivija je demokratska republika podijeljena na 9 departmana, a ukupan broj stanovnika je oko 10 miliona. Glavni grad je Sucre, a sjedište vlade se nalazi u La Pazu. Službeni jezik je španski, ali je ustavom Bolivije definisano još 37 jezika, od kojih je najpopularniji ajmara jezik.
2. VIZA
Za državljane Bosne i Hercegovine je potrebna viza koju možete dobiti u bilo kojem konzulatu ove zemlje u Južnoj Americi. Vizu možete uzeti i na granici u Boliviji, ali tada je cijena 100$. Zbog promjena u viznom režimo molimo vas da se na vrijeme informišete i ukoliko imate nedoumica da se javite našem timu.
3. VAKCINE I ZDRAVSTVENA SITUACIJA
Nije potrebna vakcina za ulazak u zemlju. Preporučuje se konzumiranje flaširane vode. Ne postoji bojazan od epidemija i zaraznih bolesti.
4. VREMENSKA ZONA
Bolivija se nalazi u UTC -4 vremenskoj zoni.
5. KLIMA
Klima u Boliviji je topla i vlažna, iako klimatski uslovi variraju u zavisnosti od nadmorske visine. U višim područjima, kao u Andama, klima je hladna, suha i vjetrovita, dok je u nizinskim područjima vlažna i blaža. Prosječne godišnje temperature variraju između 8°C na Altiplanu i 26°C na istočnim ravnicama. Padavine također zavise od nadmorske visine. Najkišovitije područje zemlje je Yungas gdje godišnje prosječno padne 152 cm kiše.
6. HRANA
Raznovrsnost Bolivije utjecala je na to da i kuhinja Bolivije bude raznovrsna, uglavnom sastavljena od mješavine indijanskih jela i španskih specijaliteta. Osnovne namirnice su kukuruz, krompir, mahunarke, papričice, ali i jela koja su donijeli Španci, poput riže, piletine i govedine.
Tipična jela u Boliviji su: Salteñas - bolivijski specijalitet - pikantne empanade punjene mljevenim mesom ili piletinom, krompirom, graškom, jajima i maslinama, Humintas - tradicionalno jelo pripremljeno od kukuruznog brašna, mlijeka, sira, praška za pecivo, šećera i soli, Locro - jelo koje se priprema u istočnoj Boliviji - čorba od pirinča, mesa, povrća i začina, Pique Macho - jelo koje se sastoji od prženog mesa, kobasica, krompira, kuhanih jaja, maslina i paprike. Što se tiče slatkiša, jedan od najpoznatijih je Api - zaslađeni napitak od ljubičastog kukuruza s dodatkom cimeta, klinčića, limuna i šećera.
Bolivijski najpoznatiji napitak je Chicha - tradicionalno piće od fermentiranog kukuruza, koje se pije u mnogim prilikama, posebno tokom festivala. Također, popularan napitak je Mocochinchi - zaslađeni napitak od osušenih breskvi koje se kuhaju s cimetom i klinčićima.
7. SIGURNOST
Sigurnosna situacija u Boliviji je relativno dobra, ali se preporučuje oprez zbog visoke stope sitnog kriminala u urbanim područjima. Posebno treba biti oprezan u La Pazu, Santa Cruzu i Cochabambi, te izbjegavati noćne šetnje u osamljenim ili slabo osvijetljenim područjima. Savjetuje se izbjegavanje političkih okupljanja i protesta koji mogu postati nasilni.
8. ODJEĆA
Preporučuje se nošenje slojevite odjeće zbog varijacija temperature između dana i noći, posebno u visokim područjima. U niskim, tropskim područjima, lagana, prozračna odjeća je prikladna.
9. NOVAC
Lokalna valuta je boliviano (BOB), 1 EUR ≈ 7,5 BOB, 1 USD ≈ 6,9 BOB.
10. STRUJA
Napon struje u Boliviji je 220 V, frekvencija 50 Hz. Adapter za utičnice može biti potreban jer se koriste različiti tipovi utikača.
---------------------------------------------------------------------------------------------
ČILE
1. OPĆI PODACI
Republika Čile je država koja se nalazi u Južnoj Americi, karakteristična po svom uskom i dugom pojasu koji zauzima između planinskog venca Anda i Tihog okeana. Graniči se sa Peruom, Bolivijom i Argentinom, a na zapadu je široko otvoren ka Pacifiku. Na površini od 756.950 km² živi nešto malo manje od 17 miliona stanovnika. Glavni i najveći grad je Santiago de Chile. Danas je Čile jedna od najrazvijenijih i najuticajnijih zemalja Latinske Amerike sa uglednom vojskom i rastućom privredom. Čile predvodi Latinsku Ameriku u ljudskom razvoju, dohotku po glavi stanovnika, ekonomskom razvoju i niskoj stopi kriminala.
2. VIZE
Za državljane Bosne i Hercegovine nije potrebna viza za ulazak u zemlju. Zbog promjena u viznom režimo molimo vas da se na vrijeme informišete i ukoliko imate nedoumica da se javite našem timu.
3. VAKCINE I ZDRAVSTVENA SITUACIJA
Nije potrebna vakcina za ulazak u zemlju. Preporučuje se konzumiranje flaširane vode. Ne postoji bojazan od epidemija i zaraznih bolesti.
4. VREMENSKA ZONA
Čile se nalazi u UTC -4 vremenskoj zoni.
5. KLIMA
Raznolikost u pogledu prirodnih karakteristika Čilea uslovila je i takvu klimu. Na sjeveru je najsušnija pustinja na svijetu Atakama, u središnjem dijelu je mediteranska klima, dok je na samom jugu okeanska klima. U najvećem dijelu zemlje su izražena sva 4 godišnja doba.
6. HRANA
Čileanska kuhinja je mješavina tradicionalne kuhinje sa španskim specijalitetima, nastala pod brojnim utjecajima, od kojih je more najznačajniji, zbog čega su riba i morski plodovi glavni sastojci mnogih jela. Za razliku od južnoameričke kuhinje koja je često začinjena, čileanska kuhinja je blaga, bazirana na svježim sastojcima. Jedno od najpopularnijih jela koje nikako ne bi trebalo propustiti je curanto. Curanto je jelo od mesa, školjki, ribe i povrća, koje se tradicionalno priprema u rupi iskopanoj u zemlji, gdje se svi sastojci peku na vatri, poprimajući pomalo zemljani i dimljeni okus, a zatim krčkaju u kotliću dok jelo ne bude gotovo. Tipična čileanska jela su Arrollado de Chancho – komadići svinjetine urolani u slaninu i umočeni u čili sos, Carbonada – goveđa supa s raznim povrćem, krompirom, lukom, šargarepom, brokolijem, zelenim biberom i peršunom, Cazuela de Ave – pileća supa s komadićima mesa, krompirom, graškom ili pasuljem, pirinčem ili knedlama, Empanada de Pino – lisnato tijesto punjeno komadićima mesa, lukom, maslinama, suhim grožđem i komadićima kuhanog jajeta, zapečeno u rerni, Palta Reina – avokado presječen napola i punjen tunjevinom i preliven majonezom, Pastel de Choclo – tipično ljetno jelo, kukuruz i meso, sjeckani luk, sitno sjeckana piletina, komadići kuhanog jajeta i masline, zapečeni u rerni. Kada je riječ o nacionalnom piću, svakako su najpopularnija čileanska vina koja se smatraju za jedna od najkvalitetnijih u svijetu. Također, za nacionalno piće se smatra i pisko, rakija od grožđa od koje se dobija čuveni koktel pisco sour, mješavina rakije od piska, bjelanceta i soka od limuna. Zanimljivo je da se Čile i danas spori sa Peruom oko piska.
7. SIGURNOST
Sigurnost u Čileu je na zadovoljavajućem nivou dok u rizične zone spada samo centar glavnog grada Santiago de Chile, gdje se ne preporučuje kretanje noću. Ostali dijelovi zemlje su sigurni.
8. ODJEĆA
Ukoliko u Čile putujete u januaru/februaru kada je ljetna sezona, za Santiago de Chile vam trebaju isključivo ljetne stvari, lagana i udobna odjeća i obuća. Ukoliko se odlučite za Patagoniju, neophodna je zimska odjeća.
9. NOVAC
Lokalna valuta je čileanski pezos. 1$ - 680 pezosa, 1€ - 770 pezosa. Moguće je mijenjati kako dolare tako i eure, a može se plaćati i platnim karticama.
10. STRUJA
Struja u Čileu je 220V i nije potrebno koristiti adapter.
---------------------------------------------------------------------------------------------
ARGENTINA
1. OPĆI PODACI
Površinom osma država svijeta (2.780.400 km²) Argentina ili službeno Republika Argentina prostire se većim dijelom jugoistoka Južne Amerike. Tačnije, Argentina se smjestila na području između Anda na zapadu i Atlantskog okeana na istoku, te na zapadu i jugu graniči s Čileom, na sjeveroistoku s Brazilom i Urugvajem, a na sjeveru s Paragvajem i Bolivijom. Iako osma po površini, Argentina je sa oko 40 miliona stanovnika tek na 31. mjestu na svijetu. Glavni grad države, koji ujedno predstavlja i autonomno područje, je Buenos Aires, dok pored njega od važnijih argentinskih gradova izdvajamo Cordobu, Rozario, Mendozu, Tucuman, La Platu i Santa Fe. Argentina je politički uređena kao federativna, demokratska republika te je podijeljena na 23 provincije i autonomno područje grada Buenos Airesa.
Većinu Argentinaca danas čine potomci evropskih doseljenika, i to ponajviše Italijana i Španaca, ali su brojni i potomci Njemaca, Britanaca, Francuza. Službeni jezik u Argentini je španski s posebnim naglaskom poznatim pod nazivom 'castellano'.
2. VIZE
Za državljane Bosne i Hercegovine nije potrebna viza za ulazak u zemlju. Zbog promjena u viznom režimo molimo vas da se na vrijeme informišete i ukoliko imate nedoumica da se javite našem timu.
3. VAKCINE I ZDRAVSTVENA SITUACIJA
Nije potrebna vakcina za ulazak u zemlju. Preporučuje se konzumiranje flaširane vode. Ne postoji bojazan od epidemija i zaraznih bolesti. Buenos Aires i oblast Patagonije nisu rizične oblasti u kojima vlada zika virus.
4. VREMENSKA ZONA
Vremenska zona u Argentini je UTC -3.
5. KLIMA
Gotovo cijela Argentina nalazi se u južnom umjerenom pojasu, a klimatska raznolikost je uslovljena geografskom širinom i reljefom. Najveći dio Argentine ima umjerenu klimu; na krajnjem sjeveru osjećaju se suptropski uticaji (ljetne temperature više od 27°C), na krajnjem jugu klima je oštra, subpolarna. Zbog kišne sjene na istočnoj strani Anda veliki dio Argentine prima manje padavina što se odražava na biljnom pokrivaču.
6. HRANA
Raj za gurmane! Verovatno je najpopularnije argentinsko jelo tradicionalni roštilj - asado. Popularno je i pripremanje janjetine, svinjetine ili jaretine na štapu koji je čvrsto zabijen u zemlju. Hleb od bijelog brašna nezaobilazan je prilog na stolu, a dulce de leche i empanada neizbežna su argentinska jela.
Pored asada i steakova, tu su i drugi roštiljski specijaliteti poput choriza - svinjskih kobasica, morcilla - krvavica i sl. Povrće i salate su važan dio argentinske kuhinje. Krompir, paradajz, luk, zelena salata, patlidžani i tikvice vrlo su visoko rangirani na argentinskoj ljestvici namirnica.
Što se vinske ponude tiče, najzastupljenija crna vina su vina sorte criolla, torrontes palomino, malbec, shiraz, sangiovese te barbera, dok se od bijelih tu nalaze vina sorte semillon, chenin blanc, ugni blanc i chardonnay.
7. SIGURNOST
Opšte stanje sigurnosti u Argentini je na zadovoljavajućem nivou. Ipak, treba strogo voditi računa o ličnim stvarima u Buenos Airesu, posebno u perifernim kvartovima zbog čestih krađa. Preporučuje se da se novac i vrijedne stvari ostavljaju u hostelu.
8. ODJEĆA
Ukoliko u Argentinu putujete u januaru/februaru kada je ljetna sezona, za Buenos Aires vam trebaju isključivo ljetne stvari, lagana i udobna odjeća i obuća. Ukoliko se odlučite za Patagoniju, neophodna je zimska odjeća.
9. NOVAC
Lokalna valuta u Argentini je argentinski pezos. 1€ - 15 pezosa, 1$ - 14,5 pezosa.
10. STRUJA
Potreban adapter za struju, tip sa tri pljosnata nastavka.
11. SUVENIRI
Argentinsko vino, dres Maradone, mate čaj.