Indonezija

Indonezija

Putovanje u Indoneziju - zemlju koja je dom oko 250 000 000 ljudi, preko 18 000 ostrva, 8 lokaliteta na UNESCO-voj listi Svjetske baštine, zemlju koja je dom muslimanima, hindusima, katolicima, pravoslavcima, budistima, zemlju koja je bogata historijom koju su vijekovima ispisivali Indonežani, Holanđani, Indijci, Japanci, Maležani…  

Zemlja u kojoj žive komodo zmajevi, u kojoj plemena žive životom kao prije par vijekova, u kojoj pecaroši žive od ulovljene ribe, u kojoj većina stanovništva živi od uzgoja palmi, kakaa, kafe, čaja i riže. Zemlja u kojoj rastu neobične vrste voća – starfruit, snake fruit, dragon fruit, passion fruit... Zemlja čiji su stanovnici naučili da žive bez straha od erupcije vulkana, cunamija, zemljotresa, jer vjeruju da ukoliko dođe do neke od takvih nepogoda, poslije nje će doći i blagostanje – plodna zemlja koja će hraniti njih i njihove potomke.  

Stanovnici Balija lijevu ruku smatraju nečistom, ne jedu njom, ne pozdravljaju se i ne primaju stvari. Jedno od rijetkih mjesta na planeti gdje se još uvijek ne grade putevi, gdje u džunglama žive plemena ljudoždera i njihovih potomaka, gdje se robnonovčana razmjena svodi na trampu domaćih životinja.  

Od civilizovanog Balija i prelijepih plaža i hramova do putovanja u neistraženu Papuu i Sulavesi, nasmijano pleme Vas vodi na putovanja od kojih će Vam zastati dah. Indonezija (Indonesia) je jedna od najmnogoljudnijih zemalja na svijetu i na njenom području postoji veliki broj različitih kultura i običaja.

Polasci

Putovanja

Video

Korisne informacije

Ovdje ćete naći korisne informacije o destinaciji, kao i neke savjete za ovo putovanje.

Indonezija

Indonezija

  • Glavni grad: Jakarta
  • Površina: 1.904.569 km², od toga kopno 1.811.569 km²
  • Broj stanovnika: 260 miliona stanovnika (Bali oko 4 miliona stanovnika)
  • Stanovništvo: indonežanski narodi oko 80%, Malajci 3.7%, Kinezi 1.2%, ostali 15%
  • Jezik: indonežanski, engleski, malajski
  • Vjeroispovijest: Islam 88%, Hrišćanstvo 8%, Hinduizam 2%, Budizam 1%, ostali 1% (Bali - Hinduizam 94%, Islam 5%)
  • Nezavisnost: 1950. godina
  • Valuta: Indonežanska rupija IDR – 1 EUR=16700 IDR
    Kreditne kartice i bankomati: Bankomati postoje ali se ne može osloniti na njih. Kartice ne možete koristiti uvijek. O pojedinostima posjavetujte se sa Vašom bankom i obavezno prijavite odlazak u inostranstvo, kako Vam kartice ne bi bile blokirane.
  • Vremenska zona: GMT +7 (Džogžakarta), GMT +8 (Bali)
  • Viza: Državljanima BiH viza za ulazak na teritoriju Indonezije nije bila potrebna do 2020. godine, a nakon toga uvedena je viza koja se dobije po dolasku i košta 35$.
  • Klima: Klima u Indoneziji odlikuje se relativno visokim temperaturama (prosječna najviša je 30-32C, najniža oko 22-25C), vlažnost vazduha je visoka, a sunce je izuzetno jako jer se radi o područjima oko ekvatora. Glavna sezona za posjetu ovih područja je od juna do septembra, ali se u vidu mora imati da se kiša može javiti i u bilo koje doba godine jer se radi o ekvatorijalnim područjima.
  • Hrana i piće: Tradicionalna ishrana obuhvata rižu, nudle, piletinu, govedinu (Yogyakarta), svinjetinu (Bali) povrće i voće, morske plodove i ribu. Jela mogu biti izuzetno ljuta, tako da se savjetuje da provjerite prije narudžbe. Ulična hrana se preporučuje (prije svega jer je ovo područje sa tradicijom ulične hrane, možete probati i veliki broj internacionalnih kuhinja). Alkohol je poprilično skup. Takođe u većini restorana gdje se hrani muslimansko stanovništvo nemojte ni pitati za alkohol. Probajte kopi luvak kafu ali i domaće alkoholno piće Arak, pivo Bintang. Voće perite flaširanom vodom ili oljuštite. Od jela obavezno probati nasi kampur, nasi goreng (na bazi riže), mie goreng (na bazi nudli), gado gado (salata sa barenim krompirom), rendang (govedina), babi guling (svinjetina). Običaj je ostaviti bakšiš.
  • Zdravlje: Za ulazak na teritoriju Indonezije, zakonski nije potrebno da primate vakcine, ali se svakako konsultujte sa svojim ljekarom. Preporučuje se konzumiranje flaširane vode. Od lijekova sa sobom ponijeti lijekove za redovnu terapiju ako je imate, probiotik, lijekove za snižavanje temperature, protiv bolova, odnosno lijekove koje generalno nosite sa sobom na putovanje. Ponesite obavezno i kremu za sunčanje i Autan.
  • Osiguranje: Preporuka je da imate zdravstveno osiguranje.
  • Sigurnost, bezbjednost i pravila ponašanja: Indonezija je bezbijedna destinacija ali morate biti oprezni kada su u pitanju vaše lične stvari, posebno na ulicama, gdje je više gužve ili u metrou. Posebno obratiti pažnju na stvari prilikom večernjeg šetanja po Yogyakarti ili izlaska na Baliju. Izbjegavajte bilo kakva opojna sredstava, svi opijati su zabranjeni i ilegalni, a za posjedovanje ilegalnih supstanci određuje se smrtna kazna! Vodite računa kad fotografišete, jer ukoliko želite da ulikate nekoga, morate obavezno pitati. S obzirom da se radi o zemlji gdje je većinsko stanovništvo muslimansko, vodite računa i poštujte pravila ponašanja i odijevanja. Ispred hramova, džamija obavezno se izuvajte. Zabranjeno je da u prevoz i hotele unosite voće Durian i možete platiti kaznu! U svakodnevnom životu najviše se koristi desna ruka, jer se lijeva smatra nečistom. Ne okretati stopala ka drugim ljudima. Obavezno voditi računa o majmunima, može ih biti svuda, nisu agresivni ali vas i u igri mogu ogrebati. Takođe vole da kradu stvari od turista. Izbegavati kontakt očima sa majmunima.
  • Odjeća: Od odjeće je potrebna ljetna, laganija garderoba, ali obavezno ponesite sa sobom nešto dugih rukava i nogavica prije svega zboga aviona ali i oblilaska grada i ulaska u džamije ili druga svetilišta. Ponesite i kišobran ili kabanicu ali i šešir, maramu ili kačket. Za posjetu budističkim i hindu hramovima mora se ispoštovati kodeks oblačenja: pokrivena ramena, dekolte i koljena. Preporuka je da sa sobom ponesete maramu ili da na samoj destinaciji kupite sarong (tradicionalni komad odjeće) koji ćete vezivati oko struka prilikom ulaska u hramove.
  • Komunikacija: Naše mreže rade na teritoriji Singapura. Skoro svi smještaji, restorani ili kafići imaju wi-fi.
  • Struja: Što se tiče električne energije, napon je isti kao kod nas i nisu Vam potrebi adapteri za utičnice. Ukoliko imate, možete za svaki slučaj ponijeti adapter za ulaz kao za Veliku Britaniju, sa tri pljosnata izlaza.
  • Iznajmljivanje vozila: Ukoliko želite da rentate vozilo ili motor potrebna vam je međunarodna vozačka dozvola. Ukoliko se odlučite morate biti izuzetno oprezni jer je stanje u saobraćaju poprilično haotično. Druga opcija je iznajmljivanje auta i vozača.
  • Suveniri: Od suvenira preporučujemo tradicionalnu odjeću i materijale, batik, kopi luvak kafu, Garam slatke cigare sa karanfilićem, začine, čajeve, statuice hindu božanstava... Zabranjeno je iznositi školjke, korale i druge predmete iz prirode.