Zanzibar

Zanzibar

Sinonim za raj ili hedonizam – ostrvo Zanzibar.  Ostrvo začina je tropsko ostrvo na koje su kroz svoju historiju uticaj imale persijska, arapska, portugalska i britanska kultura. Zanzibar  je služio kao mjesto za predah trgovačkih putnika na relaciji Europa-Indija.  

Mirisi cimeta, vanile i kakaoa vladaju ovim ostrvom. Morski plodovi su vam uvijek na dohvat ruke, a priroda, vodeni i podvodni svijet koji vas okružuju su fascinantni. Zanzibar je prije svega ostrvo divnih, nasmijanih i nevjerovatno opuštenih i usporenih ljudi. Sve je u osmijehu, i sve što poželite kroz osmijeh ćete i dobiti, ali ne zaboravite, i vi ste ti koji treba da budete nasmijani. 

Kada dođete ovdje, zaboravite na sve, samo se opustite i prepustite čarima ove daleke destinacije, zvucima talasa, toploj vodi okeana, prašnjavom snježno bijelom pijesku, zvucima prirode i nemojte da vas uplaši po koji jak i tup zvuk, to je samo udarac kokosa o pod i još par trenutaka do potpunog uživanja.  

Posebnu čar ima glavni grad Stone Town, košnica koja nikada ne spava, gdje je sve drugačije, ubrzano, živahno, šareno i potpuno opčinjavajuće. Grad od nekih 100.000 stanovnika, kolijevka kulture i vjekovne tradicije, grad brodova i raskošnih palata, grad arapskih utvrđenja i britanskih vila, sve jedno uz drugo, načičkano uz obalu Indijskog okeana. Neizostavne znamenitosti ovog šarmantnog gradića su kuća Fredija Merkjurija ( Freddie Mercury), Arapska tvrđava, Kuća čuda i, naravno, lokalna pijaca začina.  

Na sjeveru ostrva nalaze se najljepše plažeKendwa i Nungwi, a tu je i biser istoka, mjesto Paje, gdje se možete oprobati u kajt surfing. Posebnu draž ima i mjesto Michamvi u kojem se nalaze poznati restoran The Rock i naša omiljena chill zona – Kae funk beach bar. Čekamo vas u raju!

Polasci

Putovanja

Video

Korisne informacije

Ovdje ćete naći korisne informacije o destinaciji, kao i neke savjete za ovo putovanje.

Zanzibar

Tanzanija i Zanzibar

VIZE:

Za ulazak na teritoriju Tanzanije (kojoj i ostrvo Zanzibar pripada) državljanima BiH su potrebne vize. Viza se dobija prilikom ulaska u zemlju (na aerodromu), i košta 50 dolara. Nije potrebno podnositi dokumentaciju, već samo popuniti formular i ponijeti fotografiju na bijeloj pozadini dimenzija 3,5 x 4,5. Viza se izdaje sa rokom važenja od 3 mjeseca. Kada se prelazi na Zanzibar (u turi Tanzanija i Zanzibar), u luci se prolazi pasoška kontrola i dobija viza za Zanzibar, bez doplate. 

Na teritoriji Tanzanije ne postoji ambasada Republike Srbije, već je odgovorna ambasada u Adis Abebi (Etiopija). Takođe ni Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Slovenija, nemaju svoje ambasade.

Sa sobom ponesite i kopiju pasoša (za svaki slučaj)

Može se dogoditi da Vam umjesto plaćanja novčanicama, zatraže da vizu platite karticom (ovo se češće dešava ako putujete direktno na Zanzibar).

Na turu Tanzanija i Zanzibar leti se aviokompanijom Turkish Airlines (u avionu imate hranu i piće, presijeda se u Istanbulu), a na Zanzibar Fly Dubai (presijedanje u Dubaiju) ili Turkish Airlines (presijedanje u Istanbulu).

Vremenska zona je UTC+3, odnosno tokom zimskog računanja vremena razlika između BiH i Tanzanije je 2h, a tokom ljetnog računanja je 1h, jer Tnazanija ne prelazi na ljetno računanje vremena.

Voda nije za piće, koristi se isključivo flaširana i izbjegava se led. Flaširana voda se koristi i za pranje zuba.

Što se tiče lijekova protiv malarije, nije neophodno uzimati, već se o ovome konsultujte sa Vašim ljekarom. Važno je da znate da lijekovi ne štite 100% od malarije i mogu imati neželjena dejstva.

Od lijekova sa sobom ponijeti lijekove za redovnu terapiju ako je imate, probiotik, lijekove za snižavanje temperature, protiv bolova, odnosno lijekove koje generalno nosite sa sobom na putovanje. Ponesite obavezno i kremu za sunčanje i Autan.

Preporuka je da imate zdravstveno osiguranje. Zdravstveno osiguranje možete uzeti u agenciji do 5 dana pred put. Za cijenu osiguranja pozovite agenciju.

Na Zanzibaru vodite računa o ježevima, meduzama i kokosovim orasima.

Plima i oseka -  Na Zanzibaru su plima i oseka izuzetno izražene. Kada je oseka nemoguće je kupanje, a kada je plima (2 puta dnevno) uživamo u kupanju. Voda je često veoma topla.

Klima u Tanzaniji i na Zanzibaru odlikuje se relativno visokim temperaturama (prosječna maksimalna dnevna je 28-33C, noćna oko 15-20C), vlažnost vazduha je visoka, a sunce je izuzetno jako jer se radi o područjima oko ekvatora. Temperatura može i pasti, tako da sa sobom obavezno ponestite odjeću dugih rukava i nogavica. Kišni period traje od marta do juna, ali se kiša može javiti i u bilo koje doba godine.

Tradicionalna ishrana obuhvata piletinu, govedinu (u vidu roštilja ili gulaša), rižu, povrće i voće, a na Zanzibaru i morske plodove i ribu.

Ulična hrana se NE preporučuje (prije svega jer ovo nije područje sa tradicijom ulične hrane)

Voće perite flaširanom vodom ili oljuštite.

Tanzanija i Zanzibar su bezbijedne destinacije, ali ukoliko se pridržavate određenih pravila. Ne preporučuje se kretanje po mraku i noću, jer se prije svega radi o siromašnim i nerazvijenim područjima. Nije preporučljivo da se krećete sa skupocenim nakitom, takođe.

Izbjegavajte prodavce opojnih sredstava, svi opijati su zabranjeni i ilegalni.

Ne preporučuje se da sami obilazite Dar es Salaam.

Vodite računa kad fotografišete, jer ukoliko želite da uslikate nekoga, morate obavezno pitati.

Od odjeće je potrebna ljetna, laganija garderoba, ali obavezno ponesite sa sobom nešto dugačkih rukava i nogavica prije svega zboga aviona ali i moguće je da temperatura opadne noću i na Zanzibaru.

Dugi rukavi i nogavice preporučuju se i kao zaštita od komaraca.

Za izlet na Materuni vodopade ponesite udobnu obuću za tracking kroz džunglu, kabanicu, pantalone, kupaći.

Za safari potrebna je odjeća mirnih boja (izbjegavajte tamne boje, crnu, tamno plavu, ali i fluorescentne boje), dugačkih nogavica i rukava jer temperatura može pasti i ispod 15C u nacionalnim parkovima, šešir, kačket, naočare za sunce i maramu kojom možete spriječiti udisanje prašine.

Na Zanzibaru Vam je potrebna ljetna garderoba i odjeća za plažu, ali i nešto duže (zbog komaraca, odlaska na izlete i u selo, i obilazak Stone Town gde se morate pristojno obući, jer se radi o mjestu gdje je većinsko stanovništvo islamske vjeroispovijesti). Za izlet u Jozani šumu poželjno je da imate zatvorenu obuću ili nešto straije zbog terena kojim se krećemo. Za izlet na Blue safari poželjno je da imate nešto u čemu možete da hodate kroz vodu (zbog oštrih korala, algi, ježeva).

Valuta koja je u opticaju je Tanzanijski šiling TZS.

1 eur = 2320 TZS, 1$ = 2180 TZS.

Preporuka je da sa sobom nosite dolare ali isključivo štampane 2006. godine i mlađe.

Bankomati postoje ali nisu lako dostpni. Kartice ne možete koristiti uvijek. O pojedinostima posavjetujte se sa Vašom bankom i obavezno prijavite odlazak u inostranstvo, kako Vam kartice ne bi bile blokirane.

Okviran trošak na turi Tanzanija i Zanzibar je 400-500 eura i više, a samo Zanzibar oko 200-300 eura i više.

U nekim slučajevima možete plaćati i u dolarima, ali spremite sitniji novac i jedan dolar će Vam računati oko 2000 TZS.

Na pijacama, prodavnicama suvenira i kod uličnih prodavaca uvijek se cjenkajte, jer je to običaj.

Osim cjenkanja običaj je skoro uvijek i svima ostavljati bakšiš.

Naše mreže u većini slučajeva rade na teritoriji Tanzanije, odnosno u većim gradovima. Na Zanzibaru postoji mogućnost da uopšte nećete imati mrežu.

Svi smeštaji imaju wi-fi.

Što se tiče električne energije, napon je isti kao kod nas, ali su Vam potrebi adapteri za utičnice. Ulaz je kao za Veliku Britaniju (tri pljosnata).

Adaptere na samoj destinaciji ne možete nabaviti.

Ukoliko želite da rentati vozilo ili motor na Zanzibaru potrebna vam je međunarodna vozačka dozvola ali i dozvola koju morate izvaditi na Zanzibaru, u nadležnoj policijskoj stanici, ili u Stone Town ako želite da vozite po cijelom ostrvu.

Putnicima koji su smješteni u Teddy’s Place preporučujemo da u sobama nikako ne ostavljaju hranu, grickalice i slično jer mogu na taj način privući neželjene goste u sobu. Hranu ostavite na recepciji gdje će nam je najbolje čuvati.

Na turi Tanzanija i Zanzibar postoji cjelodnevna vožna od Mošija do Dar es Salaam, koja traje oko 10 sati (zavisno od gužve, može trajati i do 12 sati). Vozimo se lokalnim autobusima.

 

Tanzanija

Glavni grad: Dodoma

Površina: 945.087 km²

Broj stanovnika: 36.481.000 (2005)

Stanovništvo: 99% narodi afričkog porijekla iz preko 130 plemena

Jezik: Swahili i Engleski

Vjeroispovijest: 30-40% hrišćani, 30-40% muslimani, ostatak pripadnici tradicionalnih religija.

Lokalno vrijeme: UTC + 3

Osnivanje: 26. april 1964.

Nezavisnost: Tanganjika 1961, Zanzibar 1963.

Valuta: Tanzanijski Šiling

 

Zanzibar

Najveći grad: Stone Town

Broj stanovnika: oko 800.000

Vjeroispovijest: 99% muslimanskog stanovništva

Suveniri: za početak moramo napomenuti da je zabranjeno iznošenje školjki, korala i minerala i drugih predmeta iz prirode.

Od suvenira preporučujemo: čuvene slike tehnike Tingatinga, tradicionalnu odjeću i materijale, predmete i skulpture od drveta, kafu sa Kilimandžara, tradicionalnu muziku, nakit, predmete vezane za Maasai kulturu, začine sa Zanzibara...