Grof Drakula kroz filmsku historiju
Ispijanje svježe ljudske krvi, nestajanje u magli, probijanje kolca kroz srce… A šta biste rekli kad bismo vam otkrili da je lik Drakule inspirisan historijskom ličnošću? Kao inspiracija Bramu Stokeru je za ovaj roman poslužio Vlaški knez, Vlad Cepeš, poznat po svojoj svireposti i surovim kaznama. Čuveni naziv Drakula, Vlad Cepeš je naslijedio od svog oca, koji je bio član viteškog reda Zmaja („drakula“ na rumunskom znači „sin zmaja“).
Neobičan junak Bramovog romana brzo se našao na filmskom platnu. Od nebrojano mnogo filmova o Drakuli, njih petnaestak rađeno je po ugledu na sam roman. Prvi među njima bio je nijemi film Nosferatu: Simfonija horora, njemačkog režisera F.W. Murnau, prikazivan 1922. godine. Mnogi detalji u filmu su izmjenjeni. Promjenjena su imena likova, pa je tako grof Drakula postao grof Orlok. Radnja filma je, umjesto u Londonu, smještena u izmišljenu luku na sjeveru Njemačke, nazvanu Vizburg i dodata je ideja da vampiri donose kugu u Vizburg, preko pacova sa brodova, a neki od likova su čak i izostavljeni kao što je slučaj sa Van Helsingom. Razlog svim ovim izmjenama bilo je to što Murnau nije dobio dozvolu autora romana, da po njemu snimi film. Uprkos brojnim izmjenama u filmu, nekoliko godina kasnije Murnau gubi u parnici, koju je vodio zbog plagijata i sve kopije ovog filma bivaju uništene.
Tridesetih godina uvodi se zvuk na filmu. Ovo je bio neobično važan trenutak za horor filmove, koji su dobili muzičke sekvence od kojih se koža ježi, kao i vrištanja koje su upotpunila scene užasa u horor filmovima. Upravo 1931.godine prikazan je prvi film pod autentičnim nazivom Drakula, američkog režisera Toda Brauninga. I pored dobijenih filmskih prava, dijelovi ovog filma gotovo su preuzeti iz njemačkog Nosferatu, kojim je Brauning bio oduševljen. Glumac Bela Lugosi, porijeklom mađar, koji je tumačio lik grofa Drakule, teško je savladavao engleski jezik, pa je tako Drakula, sticajem okolnosti, dobio neobičan mađarski naglasak, koji su poslije toga mnogi interpretatori Drakule pokušavali da imitiraju, najčešće neumjereno ili komično.
Čuveni vampirski očnjaci, koji kasnije postaju simbol vampirizma, prvi put se na filmskom platnu pojavljuju pedesetih godina 20. vijeka. U lik Drakule ih je među prvima uveo Kristofer Li u Drakuli iz 1958. godine, britanskog režisera Terensa Fišera. Upečatljiva sceni smrti grofa Drakule, gdje on umire na zodijačkom krugu, iscrtanom na podu u kojem su na latinskom i grčkom ispisani citati Homerove Odiseje, scena je po kojoj je ovaj film upamćen. U Americi, umjesto Drakula dobija naziv Horor Drakule, kako ga ne bi mješali sa već prosalvljenim Drakulom iz 1931. godine.
Samo nekoliko mjeseci prije velike svjetske premijere filma Drakula iz 1992 godine, režisera Francisa Forda Kopole, holivudski stručnjaci predviđaju neuspjeh, smatrajući ovaj film čudnim i previše nasilnim. Na insistiranje režisera i cijele filmske ekipe film je prikazan. Kritike su bile pozitivne i film je doživio uspjeh. Zanimljivost kod ove verzije Drakule je da su ubačene i neke scene iz francuske verzije filma Ljepotica i zvijer.
Film koji je dobio veliki broj nagrada Drakula: Stranice iz djevičinog dnevnika, režisera Gaja Medina, prvenstveno je bio sniman kao televizijski film za kandsku televiziju CBC. Tek nakon što je postao popularan u Kanadi i dobio brojne pozitivne kritike, organizovana je velika svjetska premijera u Americi. Za ovaj nemi film je cjelokupna glumačka ekipa bila dio postavke Rojal Vinipeg baleta. Iako rađen u crno-bijeloj tehnici, specijalni efekti dozvoljavali su da se u crno-bijelim scenama vide zlatni novčići ili crvena krv.
Pretposljednji film o neuobičajnom grofu dobio je raznolike kritike. Neki filmski stručnjaci bili su mišljenja da je film prilično anemičan i neuvjerljiv dok su drugi ubjeđenja da je Drakula iz 2006. godine donio novi ugao posmatranja stare priče o grofu Drakuli.
izvor: www.idigitaltimes.com
Posljednji film o Drakuli snimljen je 2014.godine pod nazivom Dracula Untold. Film govori o Vladu Cepešu i njegovoj žrtvi kako bi spasao svoj narod. Ljubav prema najbližima, teška pozicija tokom turskih osvajanja te odluka koju je morao donijeti, glavne su teme filma Garija Šorea. Glavnu ulogu tumači Luk Evans, a film nije dobio baš najbolje kritike.
Kristina Janošević