Brasov i Sighisoara u kratkim crtama

Brasov se ubraja u manje gradove, ali sa dosta otmjenih srednjovjekovnih znamenitosti, niskim cijenama i položajem u srcu Transilvanije, čini oazu za bekpekere. Ta neka mračna, srednjovjekovna atmosfera je ono što će vam se najviše dopasti u Rumuniji. Od znamenitosti Brasova najpoznatiji su Gradski trg , Crna crkva, Katarinina i Šej kapija i na kraju uličica Strada Sfori.

Brasov ili Kronstadt na njemačkom je glavni grad okruga Brasov koji se nalazi blizu ulaska u Transilvaniju. Prvobitno se grad zvao Korona što znači kruna, a Njemci su ga poslije nazvali Kronstadt što bi značilo krunski grad, grad krune. Tokom srednjeg vijeka su oba naziva bila u upotrebi. Pošto je Brasov dosta star grad, ima i srednjovjekovne četvrti. Može se vidjeti stara citadela i bijela kula. U starom dijelu Brasova se nalaze brojne prodavnice i restorani u kojima se služi tradicionalna hrana. Zbog svog srednjovjekovnog ambijenta, predijeli Brasova su korišćeni u mnogim filmovima. Imat ćete priliku da odete do zamka Bran iz 13. vijeka, u kojem je Vlad Cepeš Drakula bio zarobljen.

 Najuža ulica u Europi zove se Strada Sfori (u prevodu - uska ulica). Ova ulica je nekada služila za prolazak vatrogasaca. Njena širina je između 113 i 135 centimetara, dok je duga negdje oko 80m. Legenda kaže da ako zaljubljeni par prođe ovaj prolaz bez dodirivanja, da će dugo biti zajedno. U suprotnom će se stalno svađati.

Brasov je čaroban, a ako nekada budete posjetili ovaj grad obavezno probajte kolače u poslastičarnici preko puta Crne crkve!

Sighisoara važi za najočuvaniji srednjovjekovni grad u Rumuniji,u kojem je, 1431.godine rođen kontroverzni  vlaški  vladar  Vlad Cepeš (Vlad Ţepeş), poznatiji  kao  Drakula . Iskoristite priliku da obiđete historijski muzej i  famoznu Drakulinu sobu za mučenje. Sighisoara se nalazi u srcu Transilvanije, u okrugu Mureš u dolini rijeke Trnava Mare (Târnava Mare, „Velika Trnava“). Srednjevjekovno jezgro grada, izgrađeno na jednom brežuljku, predstavlja pravi biser saske arhitekture i svrstano je u svjetsku kulturnu baštinu UNESKO-a. Simbol grada jeste kula sa satom, podignuta 1556. godine kojoj, od 1899.godine postoji interesantan historijski muzej. Ostali arhitektonski značajni objekti jesu: Drakulina rodna kuća i kuća sa jelenom (sagrađene u renesansnom stilu, u 15. vijeku), Venecijanska kuća(građevina iz 16.vijeka, obnovljena u stilu venecijanske gotike), dominikanska crkva, Kula kovača, Kula čizmara (sa elementima baroka), Kula krojača, pokrivene stepenice (sagrađene u 17. vijeku) koje vode do najvišeg dijela grada, gdje se nalaze škola, crkva Biserica din Deal („crkva na brdu“,gotsko zdanje iz 14.vijeka podignuto na temeljima starije romaničke kapele), Kula užara i ostaci Kule zlatara. Zbog svog kulturno-historijskog značaja, Sighisoara nosi epitet „perla Transilvanije“.

Aleksandra Stojkić